Retseptiravim - jooga

Meie tervis sõltub ainevahetusest. Iidsete traditsioonidega joogas on palju arukat ja praktilist, mis aitab ainevahetust tasakaalustada. Selgitab joogaõpetaja Maimu Opmann.

Kas jooga mõjutab ainevahetust?
Jah. Ainevahetus on ju osa tervikust ja jooga eesmärkidest üks olulisemaid terviklikkuse toetamine.

Kuidas?
Joogaõpetaja juhendamisel liikumise, hingamise, helide ja kujustamise kaudu. Toeks on ka toitumise korrastamine ja tihti ka muudatused elustiilis. Soovitatav on vältida liiga happelist toitu, reguleerida töö, puhkuse ja une rütmi.

Kas joogat tutvustavate raamatute põhjal võib igaüks julgelt ise harjutuskava koostada ja peagi saledaks saada?
Kindlasti mitte. Raamatud on just jooga tutvustamiseks ja head raamatud ka kogenud praktiseerijatele ideede ammutamiseks. Peenemad tasandid seal tavaliselt puuduvad ja sellel on oma põhjused. Eelteadmisteta ise tegevuskava valides võib end kahjustada. Jooga keha- ja meeleharjutused näivad lihtsad, aga on sügavalt tõhusad ning valesti tehes paraku ka ohtlikud. Eriti kui inimesel on juba tervisehäireid.

Kus on väljapääs?
Inimesele isiklikku harjutust luues arvestab õpetaja tema elumustrite, võimete ja soovidega. Olemasolevat keha- ja meelemustrit saab sobiva praktikaga muuta sügavaks ning arendavaks kogemuseks.
Jooga traditsioonis on kesksel kohal õpilase ja õpetaja suhe. Eestiski on palju pühendunud juhendajaid. Lähtuda tuleb sellest, et kõikidele ei sobi sama harjutamise viis. Iga inimene on erinev ja vajab seega talle sobivat harjutuskava. Praktika kaudu avanevad probleemide põhjused aste-astmelt, tekitamata valusaid hingetraumasid. Kasvavad sisemine tugevus ja selgus. Hüpeldes ühe praktika juurest teise juurde, on tulemused segadusttekitavad. Ainult kehaasendite jäljendamine ei vii elu sügavuste mõistmise ja tõe tunnetamiseni.

Mil moel mõjutab jooga ainevahetust?
Ainevahetus on väga sügav protsess, mille juured on tihti pärilikkuses. Joogapraktikaga saab mõjutada keha sisemisi rütme liigutuste aktiivsuse muutmise, hingamise reguleerimise, helide tekitamise ja kujustamise kaudu. See on töö meelega. Väga aeglane ainevahetus pole vaid ülekaal, kõhukinnisus ja uimasus. See on samal ajal ka depressioon, madal enesehinnang, kinnismõtted, suutmatus otsuseid vastu võtta, teha muudatusi. Liiga kiire ainevahetus võib olla liigse higistamise, pideva näljatunde ja närvilisuse põhjustaja, aga takistada ka süvenemist, mõjutada püsivust, häirida und, põhjustada kontrollimatut mõtteaktiivsust jne.

Joogaga saab ainevahetust nii aeglustada kui ka kiirendada?
Eesmärk pole muuta ainevahetust kiiremaks või aeglasemaks, vaid viia see tasakaalu koos oma elu tasakaalustamisega. See on kunst. Enesele pühendumine, endast lugupidamine ja oma tegelike vajaduste kuulatamine. Tähtis on selgusele jõuda enda eripäras ja sellega elama õppida. Näiteks võib sul olla geneetiline soodumus ainevahetuse tasakaalutusele, aga sa oskad probleemi teadvustades leida õigema toitumise ja parema eluviisi ning elada nii, et see pole probleem. Siis võid kulgeda oma eluteel teadlikult valikuid tehes ning vabana soovist sarnaneda valmis mudelitega. Siin on joogast abi.

Kas peale liikumisharjutuste on sel teel abiks ka teised praktikad?
Jah. Väga tõhusad on hingamismustreid korrigeerivad harjutused, mida tehakse õpetaja näpunäidete järgi. Need on individuaalsed. Arvestades inimese kehalise ja vaimse olemise hetkeseisu muudetakse väikeste sammudega näiteks väljahingamise pikkust ja sellele järgnevat pausi või sissehingamise pikkust ja sellele järgnevat pausi. Kasutame hingamistehnikaid ja helisid. Praktika valik sõltub sellest, mida inimene vajab tasakaalustamiseks, ning kindlasti ka tema tervisenäitajatest ja võimest praktikat sooritada. Sobimatud katsetamised suvaliste tehnikatega võivad tervisevead lootusetult suureks kasvatada. Sama on kujustamise ja meditatsiooniga.

Mida tähendab kujustamine? Kuidas see aitab?
See on suunatud keskendumine. Valitakse sobivate omadustega objekt ja viiakse tähelepanu sellele, hoides katkematut ühendust objekti kvaliteediga. Kui ei suuda kujustada, võib vaadata näiteks puud, taevast, kuud, päikest, kivi, vett jne. Kõik meid ümbritsev nähtav ja nähtamatu kannab endas väge. Kui inimene võtab sellega ühendust, kanduvad temasse samad omadused. Keskendudes vaiksele puhtale veele, rahuned, selgined. Suunates tähelepanu tormile, erutud ja leiad sealt jõudu vabanemaks vanadest takistustest jne. Toime ulatub kõikjale, nii keha, hingamise kui ka meele tasandile. Mõju tugevus oleneb ka inimese võimest soovitud omadustega ühendust võtta ja neid teatud aja jooksul hoida. Toimida tuleb sügava tunnetuse ning südametarkusega.

Nii et taas ei ühtegi konkreetset soovitust?
Hea soovi korral ikka: otsi juhatust endast, meenuta ja juhindu sisehäälest! Vali endale pildil või vaimusilmas element, objekt või koht ja kuulata, mis tundeid see sinus tekitab. Jälgi, et sa ei läheks mõtetes uitama. Püsi fookuses, hoia meeles eesmärki. Teades, et looduses on elemendid, mis on sind alati valmis toetama, kasvad parimaks arstiks iseendale!

Kuidas see õige ikkagi ära tunda?
Taju oma meeleseisundit, kuulata hingamist. Kui meel on selguses ja rahus ning südames tunned vaikset rõõmu, korrastub ja tasakaalustub ka keha. See ei tähenda ainevahetuse kiirendamist või aeglustamist, vaid meele rahustamist. Kui tunned end nüüd õnneliku ja rõõmsana, oled teinud parima! Sul pole põhjust olla kiirustav ja närviline ega tülpinud ja stressis. Sul pole põhjust mõelda, kas kõht käib kiirelt või aeglaselt läbi. Oled tasakaalus.



Rõõm sisse, prügi välja
Vaata asendeid ja tunneta, milline võiks olla sinu oma siin ja praegu.
Iga joogaasendi sees on sadu võimalusi: otsi käte, jalgade ja pea asendeid ning leia enda oma. Püüa märgata, mis tunne on liikuda asenditesse ja sealt tagasi ning kuidas koged praktikat enese kehas ja hingamises. Otsi oma harjutamise laadi ja rütmi.

Lõppasendit ei saa võtta kui olekut, mis toob lahenduse su probleemidele. Lõppasend on jäigastunud pilt, milles pole sinu hinge, isiklikku hingamist, keha valmisolekut. Leia oma kehale uus liikumismuster ja sobiv hingamine!

Liikumise juures ei tohi olla

I. Ergutavad ja tasakaalustavad
1. Algasend: astu pikk samm ette. Just nii pikk, et saad väikese pingutusega tagasi.
2. Sissehingamise jooksul vii käed eest üles (õlad pingevabad!), kõverda eesmise jala põlv. Raskus mõlemal jalal, vaade otse.
3. Väljahingamise ajal kalluta ette ja pane käed eesmise jala juurde maha, sõrmed-varbad ühel joonel. Eesmine põlv endiselt kõverdatud. Selg sirge, kael seljaga ühel joonel.
4. Sissehingamise jooksul tõsta käsi avatud kehapoolel üles. Vaade otse. Käsi sirge, teisega samal joonel. NB! Kui õlas on pingeid, aseta ülemine käsi küünarnukist kõverdatult taha seljale.
TAGASI:
5. Välja hingates too tõstetud käsi tagasi alla eesmise jala juurde.
6. Sisse hingates tule sirge seljaga üles. NB! Käed juhivad liikumist, olles kõrvadega samal joonel.
7. Välja hingates siruta põlv ja too käed algasendisse.
Kordi: 3-4, mõlema kehapoolega.

II. Rahustavad ja tasakaalustavad
1. Algasend: selili. Põlvest kõverdatud jalad kõhul. Peopesad põlvedel.
2. Sisse hingates siruta jalad ja vii käed üle pea mugavasse asendisse.
3. Välja hingates too sirged käed keha kõrvale maha, kõverda jalad põlvedest ja aseta tallad võimalikult tuharate lähedale maha.
4. Sisse hingates jooksul tõsta puusad maast ja vii samal ajal käed üle pea.
5. Väljahingamise jooksul:
a) aseta selg põrandale,
b) too põlved tagasi kõhule,
c) käed põlvedele.
Kordi: 6.